Podobne

Sample Form :

(…) jak masz dziś wykitować, to dziś wykitujesz, i nie pomoże ci żadna ochrona.
ssaniu), fazie wdechowej przychodzą z pomocą inne mi'śnie, czyli :zw. pomocnicze mi'śs`ie wdcc.howe. Zalicza si' do nich wspomniane już uprzednio rZi'śnie pochy'e szyi, mic`śnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe,niektóre mi'śnie o2`r'czy barkowej (przy czym warunkiem dzia'ania tych mi'śni jest ustabilizowanie r``.mienia).
F a z a w y d e c h o `` a w spokojnym oddychaniu jest w zasadzie fazą bierną i odbywa si' bez udiia'u mi'śni. Si'y spr'i.yste rozciągni'tych p'uc, klatki piersiowej powinny wystarc` ać u zdrowego osobnika do przybrania pierwotnego wymiaru klatki i wydechu l`owietrza. Natomiast wtedy, gdy w fazie wydechowej istnieją jakiekolwiek opory, ndbywa si' ona z udzia'em mi'śni wydechowych.
Przy niewielkich oporaeh w drogach oddechowych, które można spotkać np. w trakcie gry na tlecie, udzia' w oddychaniu biorą mi'śnie mi'dzyżebrowe wewn'trzne i mi'sień poprzeczny klatki piersiowej. Jednak w wi'kszości przypadków podczas gry na instrum`:ntach d'tych wyst'pują dość duże opory wydechowe, wymagające uruchamiania `,ilniejszych pomocniczych mi'śni wydechowych. Do mi'śni tych należą przede w`szystkim mi'śnie brzucha. Mechanizm ich dzia'ania wydechowego jest dwojaki. I'o pierwsze, dzi'ki przyczepom do dolnych końców żeber zmniejszają przy skur `zu bezpośrednio wymiar prcednio-ůtylny klatki piersiowej. Po drugie ich skurc` wzmaga tzw. t'oczni' brzuszną, czyli ucisk poprzez narządy wewn'trzne na przepon' od do'u, zmniejszając tym sam.ym pojemność p'uc.
Drugim ważnym pomocr` iczym mi'śniem wydechowyrn jest mi'sień najszerszy grzbietu omawiany przy mi'śniach obr'czy barkowej górnej. Pokrywa on prawie ca'ą swą powierzchnią klatk' piersiową i przy skurczu zmIiiejsza jej wymiar.
Reasumując, w czasie faz` wdechowej p'uca ulegaj`l intensywnemu rozpr'żaniu, tj. zwi'kszają swą obj'tość. J`ůdnocześnie klatka piersiowa zmienia swe wymiary na skutek ruchu żeber, kr'gos'ul`a i po'ożenia przepony. Powi'kszenie wymiaru klatki piersiowej jest wynikiem skur:;zu mi'śni wdechowych: przepony i mi'dzyżebrowych.
44
`as wdechu, a wi'c wtedy kiedy p'uca rozpr'żają si', obniża si' nagle ciśnienie, dzia'a na op'ucną powierzchni' p'uca, w stosunku do ciśnienia atmosferyczStwarza to warunki przejścia powietrza przez drogi oddechowe i powoduje ich 'żanie. Ruch rozpr'żania p'uc jest hamowany przez przeciwnie dzia'ające si'y czności, oporu i bezw'adności p'uc. Podczas fazy wydechowcj mi'śnie wdechoacą stopniowo swoje napi'cie, a wi'c rozluźniają si' i c`śnienie w jamach nych przestaje być ujemne. W związku z tym tkanka p'ucna kurczy si', szając wówczas ciśnienie gazu w p'cherzykach p'ucnych do tego stopnia, że nie panujące w p'cherzykach przewyższa ciśnienie wjamie ustnej. W tym czasie `uje przejście powietrza wydechoweg` ku górze, a wi'c rozp``czyna si' wydech, totnego udzia'u mi'śni wydechowych.
-zedstawione tu mechanizmy dotyczą oddychania spokojnego. W warunkach ia instrumencie d'tym mechanizm oddychania jest odmienny i wygląda `ująco: faza wdechowa odbywa si' w krótkim czasie dzi'ki przep'ywowi ;trza przez usta. Mechanizm rozpr'żania p'uc, zmiany ciśnienia powietrza `a mi'śni są identyczne z tymi, które przedstawiono przy omawianiu fazy iowej, a wi'c klatka piersiowa znajduje si' w pozycji wdechowej. Pozycja ta jeszcze w dalszym ciągu, ale już zaczyna si' czynność mi`śni wydechowych zi t'oczni brzusznej), czyli rozpoczyna si' faza wydechowa. Mi'śnie wdechowe `zluźniają si' z chwilą rozpocz'cia fazy wydechowej. Mamy wi'c tu do ;nia z jednoczesnym dzia'aniem mi'śni wdechowych i wydechowych, b'dących iami antagonistycznymi, a wi'c analogiczną sytuacj' do tej, która wyst'puje `rzy izometrycznym skurczu ramienia, gdzie dzia'ają jednocześnie mi'sień towy i trójg'owy ramienia.
uże znaczenie podczas gry ma czynność ruchowa mi'śnia przeponowego. :as fazy wdechowej mi'sień przepony obniża si' i ruch tzw. opadania `unkach fizjologicznych jest szybki. Podczas fazy wydechowe_j w trakcie zad'cia ona powoli unosi si' ku górze aż do momentu zakończenia fazy wydechowej. i'śnie oddechowe poddawane są w trakcie nauki gry na instrumencie d'tym ;iej skali zmieniającego si' napi'cia - od najdelikatniejszego do najbardziej ywnego. Ważne dla prawid'owej gry jest w'aściwe dawkowanie i użycie
Zespól moNfologiczno-czynnościowy
odpowiedZialny za modyfikacj' slupa powietrza
Wprowadzone do instrumentu powietrze wydechowe ulega pewnym kacjom, które decydują o wzbudzaniu drgań s'upa powietrza piszcza'ki, ; są uzależnione od pewnych mi'śni i grup mi'śniowych szpary ustnej oraz W tym procesie biorą udzia' nast'pujące mi'śnie szpary ustnej: `oki szyi - przyczepia si' on z jednej strony w obr'bi`: powi'zi szyjnej, drugiej strony dochodzi do kąta ust obniżając je przy skurc`zu; czynność tego śnia dość czgsto uwidacznia si' podczas gry na flecie;
45
- obniżacz wargi dolnej - r``zpoczyna si' on na brzegu dolnym iuchwy, a jego w'ókna kończą si' w obr'bie wargi dolnej; mi'sień ten obniża warg' dolną uwypuklając ją i pogrubiając oraz jest mi'śniem wspó'dzia'ającym z mi'śniem szerokim szyi;
- jarzmowy - przyczepem pnczątkowym przytwierdza si' on do kości jarzmowej, natomiast przyczepem końcowym do kąta ust; przy skurczu pociąga usta ku górze w stron' boczną;