Podobne

Sample Form :

(…) jak masz dziś wykitować, to dziś wykitujesz, i nie pomoże ci żadna ochrona.

Obowiązek pokrycia kosztów przez stronę zależy zatem od tego, czy postępowanie zostało wszczęte z urzędu, czy na wniosek strony oraz czy strona spowodowała powstanie kosztów, które były dla postępowania zbędne.
Nb. 250
238
Rozdział XII. Opłaty i koszty postępowania
§ 34. Zasady wnoszenia należności przez stronę
239
Zasada zawarta w art. 261 § 1 KPA stanowi, że warunkiem przeprowadzenia postępowania lub dokonania określonych czynności jest uprzednie wniesienie wymaganej opłaty. W sytuacji gdy opłata nie zostanie uiszczona, organ prowadzący postępowanie wyznaczy stronie termin nie krótszy niż 7, a nie dłuższy niż 14 dni na wniesienie należności. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie zostanie ona pokryta, podanie zostaje zwrócone lub czynność wymagająca opłaty zostaje zaniechana. Wyjątek od tej reguły normuje art. 261 § 4 KPA. Zgodnie z tym przepisem, czynności organu podejmowane są mimo nieuisz-czenia opłaty, jeżeli:
1) niezwłocznego załatwienia sprawy wymagają względy społeczne lub ważny interes strony,
2) dla czynności przewidziany jest termin zawity i
3) podanie wniosła osoba zamieszkała za granicą.
Dokonanie czynności mimo nieuiszczenia opłaty nie oznacza zdjęcia ze strony obowiązku zapłaty, lecz jedynie przesunięcie zapłaty w czasie. Kodeks daje jednak organowi prowadzącemu postępowanie możliwość zwolnienia strony w całości lub w części od ponoszenia opłat, kosztów i innych należności. Przesłanką udzielenia takiego zwolnienia jest niewątpliwa niemożność poniesienia przez stronę opłat, kosztów i należności związanych z postępowaniem. Zwol^ nienie od opłaty skarbowej jako należności objętej przepisami o zobowiązaniach podatkowych następuje z zastosowaniem przepisów Ordynacji podatkowej.
Wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia organ ustala w postanowieniu wydawanym jednocześnie z wydaniem decyzji.
W wyr. z 14.11.1995 r. (SA/Gd 2749/94, ONSA 1996, Nr 4, poz. 172) NSA stwierdza, iż wydanie postanowienia o kosztach postępowania przed wydaniem decyzji, gdy stronie doręczono oba te akty łącznie, nie budzi zastrzeżeń.
Na postanowienie w sprawie kosztów postępowania osobie zobowiązanej do ich poniesienia służy zażalenie oraz skarga do sądu administracyjnego. Sformułowanie art. 264 § 2 KPA określające uprawnionego jako osobę oznacza, że uprawnienie do złożenia zażalenia służy zarówno stronie, jak i innemu uczestnikowi postępowania, na którego nałożono obowiązek pokrycia kosztów.
III. Inne należności
251 Na uwagę zasługuje rozróżnienie opłat, kosztów i „należności związanych z tokiem postępowania" wprowadzone w regulacji art. 265 i 267 KPA. O ile w art. 261 § 1 KPA termin „należności" został zastosowany do łącznego okreś-
Nb. 251
lenia opłat i kosztów, o tyle wyodrębnienie „należności związanych z tokiem postępowania" we wskazanych przepisach ma uzasadnienie w tym, że obciążenia finansowe związane z postępowaniem nie wyczerpują się na opłatach
I' i kosztach postępowania. Niektóre działy prawa administracyjnego przewidują wnoszenie płatności, które nie są ani opłatami, ani też kosztami samego postępowania.
Zastosowany w powołanych artykułach termin „należności" pozwala uznać, że intencją ustawodawcy było przyznanie organowi prawa do zwalniania strony w całości lub w części ze wszelkich płatności, jeżeli są wymierzane lub pobierane przez ten organ i mają związek z postępowaniem. Zastosowanie terminu zbiorczego podnosi elastyczność regulacji, co na gruncie zmieniającego się stanu prawnego poszczególnych działów prawa administracyjnego ma osobne uzasadnienie.
Osobną kwestią na gruncie omawianej regulacji jest odpowiedź na pytanie, 252 czy koszty postępowania powinny stanowić hamulec dla żądania wszczęcia postępowania lub występowania z określonymi wnioskami w toku czynności procesowych. Na tle postępowania administracyjnego jest to zagadnienie pochodne w stosunku do postępowania sądowego, gdzie opłaty sądowe nie powinny stanowić ograniczenia prawa do sądu. Podobnie w postępowaniu administracyjnym, jeżeli czynność jest warunkiem uzyskania określonego uprawnienia, to
| opłaty nie powinny być ustalane tak wysoko, aby utrudniały realizację interesów strony. Porównanie postępowań obu rodzajów nie może pomijać zasadni-